Mogłoby się wydawać, że w sąsiedztwie Policji oznakowanie dróg będzie poprawne. Przykład Mysłowic pokazuje, że nie musi tak być. Na szczęście udało się poprawić oznakowanie w tym miejscu.
Lokalizacja
Koniec zakazów, który niczego nie odwołuje
Być może na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być w porządku… ale znak „koniec zakazów” nie odwołuje „zakazu zatrzymywania się”! „Koniec zakazów” odwołuje jedynie zakazy wyrażone znakami B-23, B-25, B-26, B-29 oraz B-33, czyli odpowiednio „zakaz zawracania”, „zakaz wyprzedzania”, „zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe”, „zakaz używania sygnałów dźwiękowych” oraz „ograniczenie prędkości”.
Jedyną możliwością odwołania zakazu zatrzymywania się jest zastosowanie tabliczki T-25c (strzałka w dół) wraz ze znakiem „zakaz zatrzymywania się”, lub wprowadzenie innego zakazu, np. zakazu postoju (zakaz zatrzymywania się przechodzi wtedy w zakaz postoju).
Policja zatrzymuje się na zakazie?
Co prawda „zakaz zatrzymywania się” nie dotyczy zatrzymania, wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Ale czy otwieranie bramy lub garażu mieści się w tej definicji?
Jak wynika z odpowiedzi na interpelację poselską – nie. Jest to „następstwo woli kierującego pojazdem”. Być może wystarczyło ustawić po prostu zakaz postoju?
Warto dodać, że zakaz dotyczy całej szerokości drogi, a więc również zakazuje zatrzymywania się na chodniku.
Postój taksówek na odwrót
Jest to dość typowy błąd – prawidłowo oznakowany postój taksówek powinien zaczynać się znakiem z przekreślonym napisem TAXI i kończyć znakiem z napisem TAXI.