Usuń Znak

Błędne oznakowanie dróg w Polsce oraz próby poprawy takiego oznakowania.

błędne oznakowanie

„Kontrola drogowa” na ul. Marynarki Polskiej w Gdańsku

Na ul. Marynarki Polskiej w Gdańsku był ustawiony znak B-32e „kontrola drogowa”. Nietrudno się domyślić, że także tu chodziło po prostu o wyznaczenie miejsca w którym odbywają się kontrole drogowe a nie o wprowadzenie obowiązku zatrzymania pojazdu…

Gdańsk, ul. Marynarki Polskiej (lipiec 2020)

§ 26. 1. Znak B-32 „stój – kontrola celna” oznacza obowiązek zatrzymania się. Zamiast napisu „Cło-Zoll” na znaku mogą być umieszczone napisy „Kontrola graniczna”, „Rogatka uszkodzona”, „Sygnalizacja uszkodzona”, „Wjazd na prom”, „Kontrola drogowa” lub „Pobór opłat” – odpowiednio do przyczyny zatrzymania.

2. Zatrzymanie powinno nastąpić w miejscu wyznaczonym w tym celu, a jeżeli nie jest ono wyznaczone – przed znakiem. Dalszy ruch może nastąpić za zgodą uprawnionej osoby lub po nadaniu sygnału zezwalającego na ruch.

rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych (tekst jednolity z 31.10.2019)

Przepisy nie zezwalają na zignorowanie obowiązku zatrzymania w przypadku braku osoby uprawnionej do wydania zgody na dalszy ruch.

Pora to zmienić

Zwróciłem się o usunięcie znaku. Już pierwsza odpowiedź była pozytywna.

Niestety, tak jak wskazany w piśmie, ustawiono znak B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach”, co moim zdaniem jest tak samo niepoprawne, jak znak „kontrola drogowa”. W końcu zatoka nie jest w żaden sposób oddzielona od jezdni, zatem znak B-1, tak samo jak B-32e, dotyczy wszystkich pasów ruchu.

Gdańsk, ul. Marynarki Polskiej (marzec 2021)

Jeszcze raz zwróciłem się o usunięcie znaku (tym razem B-1) i został ustawiony znak B-36 „zakaz zatrzymywania się”.

Gdańsk, ul. Marynarki Polskiej (wrzesień 2021)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *