Usuń Znak

Błędne oznakowanie dróg w Polsce oraz próby poprawy takiego oznakowania.

błędne oznakowanie

„Zmiana pierwszeństwa” wprowadzająca w błąd. Obwodnica Dynowa.

Pod koniec 2020 roku otwarto obwodnicę Dynowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835. Niestety, od razu z błędami w organizacji ruchu. Największy błąd to zastosowanie znaku D-48 (informującego o niedawno wprowadzonej zmianie obowiązujących zasad pierwszeństwa na skrzyżowaniu) na którym widnieje znak A-5 wskazujące, że pierwszeństwo nie jest określone znakami, choć jak widać – jest.

Obwodnica Dynowa (marzec 2021)

Ale to nie jedyne błędy

Dodatkowo przed rondami ustawione zostały znaki ograniczające prędkość do 50 km/h, część z nich zasłania drogowskazy a inne ustawione są w obszarze zabudowanym. Trzeba jednak przyznać, że w momencie otwarcia obwodnicy Dynowa dozwolona prędkość w nocy na obszarze zabudowanym wynosiła 60 km/h.

Obwodnica Dynowa (marzec 2021)

Mamy też absurdalnie późno odwołane ograniczenie prędkości do 30 km/h obowiązujące w rejonie przejazdu kolejowego. W miejscu, gdzie ustawiono odwołanie ograniczenia prędkości w przeciwnym kierunku dopuszczalna prędkość to jeszcze 70 km/h.

Mamy też odwołanie zakazu wyprzedzania choć znajdujemy się za skrzyżowaniem więc zakaz wynikający ze znaku został już odwołany właśnie skrzyżowaniem.

Obwodnica Dynowa (marzec 2021)

Zaproponowałem wprowadzenie zmian

Oczywiście zacząłem od znaków D-48 „zmiana pierwszeństwa” na których powinien być umieszczony znak A-7 „ustąp pierwszeństwa” a nie, jak to zostało zrealizowane, znak A-5 „skrzyżowanie dróg”

Oprócz tego zawnioskowałem m.in. on usunięcie znaków ograniczających prędkość do 50 km/h przed rondami, przesunięcie odwołania ograniczenia prędkości (30 km/h), usunięcie odwołania zakazu wyprzedzania oraz ustawienie znaku A-24 „rowerzyści” przed przejazdem dla rowerów (drogę przecina rowerowy szlak Green Velo). Moim zdaniem przejazd dla rowerów w takim miejscu może być pewnym zaskoczeniem a przecież zastosowano znak ostrzegający przed przejściem dla pieszych.

Otrzymałem taką odpowiedź:

Niestety, 10 miesięcy od oddania obwodnicy błędne znaki nadal były obecne

Obwodnica Dynowa (listopad 2021)

W mojej ocenie to skandal, liczyłem przynajmniej na to, że znaki D-48 zostaną usunięte lub naprawione. Nie chciałem pisać już dalszych wniosków więc złożyłem skargę na działalność Marszałka Województwa Podkarpackiego. Skarga oczywiście została uznana za bezzasadną, jednak uzasadnienie jest rozbrajające…

Stan na listopad 2022 roku

Znaki informujące o nieprawidłowej zmianie pierwszeństwa zostały usunięte:

Obwodnica Dynowa (kwiecień 2022)

Usunięto również cześć ograniczeń prędkości przed rondami (w obszarze zabudowanym):

Obwodnica Dynowa (listopad 2022)

Odwołanie zakazu wyprzedzania również zostało usunięte.

Obwodnica Dynowa (kwiecień 2022)

Reszta poruszanych kwestii pozostała bez zmian. Zapraszam do bardziej wyczerpującej relacji na YouTube:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *