Usuń Znak

Błędne oznakowanie dróg w Polsce oraz próby poprawy takiego oznakowania.

błędne oznakowanie

Nieprzepisowy zakaz wyprzedzania – DK7

Droga krajowa nr 7, a zarazem droga europejska nr E77. Na tak ważnej drodze oznakowanie powinno spełniać wszystkie wymogi. W woj. mazowieckim na odcinku między Grójcem a Tarczynem prowadzone są prace związane z budową drogi ekspresowej S7. Niestety, przy tej okazji zostało tam wprowadzone niezgodne z przepisami oznakowanie, tj. „zakaz wyprzedzania” na drodze o dwóch pasach w każdym kierunku, co jest zabronione. Znaki zakazu wyprzedzania” nie występują tam w jednym miejscu – jest ich co najmniej kilka na odcinku ok. 5km.

Lokalizacja

Błędne oznakowanie

DK7 Grójec-Tarczyn, nieprzepisowy zakaz wyprzedzania
DK7 Grójec-Tarczyn, nieprzepisowy zakaz wyprzedzania (31.08.2019)
Ta droga prawdopodobnie ma służyć jako objazd na czas budowy. Tu również występuje zakaz wyprzedzania niezgodnie z przepisami
Ta droga prawdopodobnie ma służyć jako objazd na czas budowy. Tu również występuje zakaz wyprzedzania niezgodnie z przepisami (31.08.2019)

Projekt tymczasowej organizacji ruchu drogowego

Pierwsze warto zobaczyć jaki został przygotowany projekt tymczasowej organizacji ruchu drogowego dla tego odcinka drogi. W tym celu wysłałem wniosek o informację publiczną do GDDKiA oddział w Warszawie. Jak widać, niepoprawne znaki „zakazu wyprzedzania” (B-25) wynikają z tego projektu, zatwierdzonego zgodnie z procedurami. W tym przypadku, tj. dla drogi krajowej, musiała zostać wydana opinia przez komendanta wojewódzkiego Policji. Niestety, także na drodze krajowej można wprowadzić oznakowanie sprzeczne z przepisami.

Fragment tymczasowej organizacji ruchu drogowego - DK7 (ok. 440km)
Fragment tymczasowej organizacji ruchu drogowego – DK7 (okolice 440km)

Wniosek o poprawę organizacji ruchu i odpowiedź GDDKiA

8. lipca 2019r. wysłałem wniosek o usunięcie znaków zakazu wyprzedzania z organizacji ruchu drogowego, powołując się na zapisy rozporządzenia które zabraniają stosowania tego znaku w tej sytuacji (dwa pasy ruchu w tym samym kierunku). Po ponad sześciu tygodniach otrzymałem odpowiedź – oznakowanie zostanie zmienione. Ciężko było się spodziewać odpowiedzi negatywnej w tym przypadku. Mam nadzieję, że żaden kierowca nie został ukarany z powodu tego oznakowania (co zdarzało się w przeszłości w Krakowie) oraz że w przyszłości takie oznakowanie nie będzie powstawać, przynajmniej na drogach zarządzanych przez warszawski oddział GDDKiA.

Pozytywna odpowiedź GDDKiA na wniosek o usunięcie znaków „zakaz wyprzedzania” na drodze krajowej nr 7
Pozytywna odpowiedź GDDKiA na wniosek o usunięcie znaków „zakaz wyprzedzania” na drodze krajowej nr 7

Stan obecny

Znaki „zakaz wyprzedzania” zostały usunięte.

Znaki B-25 zostały zlikwidowane (22.09.2019, droga która poprzednio była zamknięta)

Last Updated on 13 listopada 2019 by usunznak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *