Usuń Znak

Błędne oznakowanie dróg w Polsce oraz próby poprawy takiego oznakowania.

błędne oznakowanie

Znak ustawiony w przeciwnym kierunku

Na ul. Krakowskiej w Żywcu (między rondem im. Michała Jeziorskiego a ul. Beskidzką, droga wojewódzka nr 946) dla jadących w kierunku Suchej Beskidzkiej dostępne są dwa pasy ruchu a w przeciwnym kierunku, czyli centrum Żywca, jeden.

Jadąc w stronę żywca, w miejscu gdzie dla przeciwnego kierunku kończy się dodatkowy pas ruchu, ustawiony jest znak F-15.

Znak F-15, DW946 w kierunku centrum Żywca

Kawałek dalej ustawiony był znak D-14, tym razem informujący o kończącym się pasie ruchu.

Znak D-14, DW946 w kierunku centrum Żywca (grudzień 2021)

Tylko po co nam ta informacja? Jedziemy przecież w innym kierunku, i widzieliśmy już koniec tego pasa ruchu. Ten znak chyba bardziej przydałby się dla przeciwnego kierunku jako powtórzenie znaku ustawionego po prawej stronie, który może zostać zasłonięty przez inny pojazd.

Znak D-14 tylko z prawej strony, DW946 w kierunku Suchej Beskidzkiej (grudzień 2021)

Jak wynika z projektu organizacji ruchu, znak D-14 widoczny dla jadących w kierunku centrum Żywca nie był ustawiony poprawnie. Projekt przewidywał odwrotne ustawienie tego znaku, czyli jako powtórzenie znaku ustawionego w przeciwnym kierunku (tj. dla kierunku, w którym jeden z pasów ruchu zanika).

Projekt organizacji ruchu dla ul. Krakowskiej w Żywcu (DW946)

Napisałem w tej sprawie do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Wkrótce dostałem odpowiedź, że ustawienie znaku zostało poprawione.

Odpowiedź Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach
Poprawione ustawienie znaku D-14 (z lewej, jako powtórzenie znaku z prawej), DW946 w kierunku Suchej Beskidzkiej (maj 2022)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *