Usuń Znak

Błędne oznakowanie dróg w Polsce oraz próby poprawy takiego oznakowania.

błędne oznakowanie

15 lat temu zmieniono organizację ruchu…

Przed skrzyżowaniem drogi krajowej nr 44 oraz ul. Krakowskiej w Bieruniu były ustawione niebieskie tablice zawierające napis „Zmiana organizacji ruchu” oraz znaki A-7 „ustąp pierwszeństwa”. Na wlocie ul. Krakowskiej zamiast znaku A-7 obecny był znak A-30 „inne niebezpieczeństwo”. Dlaczego było one obecne w tym miejscu skoro zmiana zasad pierwszeństwa nastąpiła dawno temu?

Znaki D-48 „zmiana pierwszeństwa”

Te niebieskie tablice to znaki D-48 „zmiana pierwszeństwa”. Znaki te stosuje się, gdy zmieniają się zasady pierwszeństwa na skrzyżowaniu. Przepisy przewidują dwie odmiany tego znaku – z symbolem znaku A-7 (gdy droga miała pierwszeństwo ale w nowej organizacji ruchu jest drogą podporządkowaną) oraz z symbolem znaku A-5 (skrzyżowanie równorzędne). Oprócz tego na znaku powinien znaleźć się napis „zmiana pierwszeństwa”, nie wiem dlaczego w tym przypadku użyto innego napisu.

Znaki te powinny zostać ustawione przed zmianą zasad pierwszeństwa na skrzyżowaniu i usunięte nie wcześniej niż 14 dni od zmiany. Niestety, przepisy nie przewidują jak długo znaki te mogą pozostać.

Kiedy nastąpiła zmiana pierwszeństwa w Bieruniu?

W 2006 roku przebudowana została droga krajowa nr 44 w tym miejscu, czyli wtedy prawdopodobnie zostały ustawione te znaki. Potwierdza to projekt organizacji ruchu który uzyskałem od GDDKiA, pochodzi on właśnie z 2006 roku. Na ortofotomapie z 2002 roku widać poprzednią, ciekawą organizację ruchu. Mapa z 2009 roku pokazuje stan po przebudowie.

2009
2009
2009
2002/2003
2002/2003
Źródło: Geoportal Województwa Śląskiego
Po
Po
Po
Przed
Przed

Usunięcie znaków D-48

Po co informować kierowców o zmianie, która nastąpiła tak dawno temu? Przecież znak ten powinien ostrzegać o miejscu, gdzie zmiana nastąpiła niedawno. Napisałem do GDDKiA w tej sprawie. Pierwsza odpowiedź była negatywna.

Pierwsza odpowiedź GDDKiA w sprawie usunięcia znaków D-48.

Zwróciłem się jeszcze raz o usunięcie tych znaków. W końcu o geometrii skrzyżowania informowały kierowców m.in. tablice E-1, a znak D-48 powinien informować o zmianie która nastąpiła niedawno, czyli z pewnością nie o zmianie która nastąpiła prawie 15 lat temu…

Druga, pozytywna odpowiedź GDDKiA w sprawie usunięcia znaków D-48

W 2021 roku, po prawie 15 latach, znaki zostały usunięte.

2009
2009
2009
2002/2003
2002/2003
Źródło: Geoportal Województwa Śląskiego
Po
Po
Po
Przed
Przed

Zapraszam również na relację na YouTube.

1 KOMENTARZ

  1. Cześć! W Mielcu mamy podobną sytuację znak uwaga zmiana organizacji ruchu stoi tu już od kilkunastu lat, jedyna różnica jest taka że kierowcy nie zwracają na niego uwagi ponieważ podana jest na nim data wprowadzenia zmiany data to:12.05. 2014

    Kolejny absurd to progi zwalniające przy ograniczeniu predkosci do 50km/h? Takie rzeczy tylko tutaj, ulica nue znajduje się w strefie zamieszkania ani w strefie ograniczenia prędkości, nie jest to również droga prywatna co za tym idzie obowiązuje tutaj ograniczenie z obszaru zabudowanego i prędkość ta nie jest ograniczana do prędkości łagodnego przejazdu przez progi… Na tej samej ulicy znajdują się również przystanki autobusowe bez zatoczki, no właśnie ale gdzie się znajdują skoro nie ma poziomych znaków wyznaczających miejsce zatrzymania?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *