Usuń Znak

Błędne oznakowanie dróg w Polsce oraz próby poprawy takiego oznakowania.

zagraniczne

Nowe znaki drogowe w Niemczech od 28 kwietnia 2020 r.

Pod koniec kwietnia 2020 r. w Niemczech nastąpiła zmiana przepisów ruchu drogowego. Łatwiej jest stracić czasowo prawo jazdy (już od 21 km/h w obszarze zabudowanym, 26 km/h poza), zwiększają się kwoty mandatów. Wprowadzone zostają nowe zasady, takie jak maksymalna prędkość (11 km/h) z jaką pojazdy ciężarowe (powyżej 7,5t) mogą skręcać w prawo (dotyczy to tylko miast) czy minimalna odległość wyprzedzania pieszych i rowerzystów (1,5 m w mieście, 2 m poza).

Oprócz zmian w przepisach wprowadzono również nowe znaki drogowe.

Tabliczka zezwalająca na skręt w prawo na czerwonym świetle wyłącznie dla rowerów

Zielona strzałka tylko dla rowerzystów

W Niemczech istnieje strzałka zezwalająca wszystkim pojazdom na skręt w prawo w czasie nadawania czerwonego światła. Oczywiście należy się zatrzymać, niewolno utrudnić ruchu innym jego uczestnikom. Teraz została możliwość zezwolenia takiego skrętu warunkowego tylko dla rowerzystów.

Warto dodać, że podobna „blaszana” strzałka została usunięta w 2001 r. z polskich przepisów z powodu niezgodności z Konwencją wiedeńską o znakach i sygnałach drogowych.

Nowe symbole pojazdów

nowe symbole pojazdów

Symbole te to (od lewej): rower towarowy, pojazd którym podróżują co najmniej 3 osoby, kamper, hulajnoga elektryczna (lub mały pojazd elektryczny), pojazd współdzielony (car-sharing).

Pojazdy współdzielone muszą mieć taką plakietkę:

plakietka pojazdu współdzielonego

Strefa rowerowa

Strefa rowerowa: początek i koniec

W strefie takiej dopuszczony jest wyłącznie ruch rowerów i małych pojazdów elektrycznych. Inne pojazdy również mogą być dopuszczone. Prędkość ograniczona jest do 30 km/h, ruch rowerowy jest uprzywilejowany (nie może być utrudniony).

Zakaz wyprzedzania pojazdów jednośladowych

Zakaz wyprzedzania pojazdów jednośladowych i odwołanie tego zakazu

Dokładniej to zakaz wyprzedzania pojazdów jednośladowych i wielośladowych przez pojazdy wielośladowe silnikowe.

Zwykły znak zakazu wyprzedzania nie zakazuje wyprzedzania pojazdów jednośladowych (np. rowerów). Znak ten wypełnia tę lukę.

Velostrada

Velostrada: początek i koniec

Velostrada (lub rowerostrada), czyli droga rowerowa która jest odpowiednikiem autostrady. Znak ten ma na celu umożliwienie oznakowania dróg rowerowych o wyższych parametrach.

źródła:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *