Znak ten oznacza obowiązek zatrzymania z powodu kontroli celnej. Dalszy ruch może nastąpić po otrzymaniu zgody od uprawnionej osoby lub nadaniu sygnału zezwalającego na ruch. Na znaku może pojawić się inny napis niż „Cło-Zoll” w przypadku, gdy obowiązek zatrzymania wynika z innej przyczyny.
§ 26. 1. Znak B-32 „stój – kontrola celna” oznacza obowiązek zatrzymania się. Zamiast napisu „Cło-Zoll” na znaku mogą być umieszczone napisy „Kontrola graniczna”, „Rogatka uszkodzona”, „Sygnalizacja uszkodzona”, „Wjazd na prom”, „Kontrola drogowa” lub „Pobór opłat” – odpowiednio do przyczyny zatrzymania.
2. Zatrzymanie powinno nastąpić w miejscu wyznaczonym w tym celu, a jeżeli nie jest ono wyznaczone – przed znakiem. Dalszy ruch może nastąpić za zgodą uprawnionej osoby lub po nadaniu sygnału zezwalającego na ruch.
rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych (tekst jednolity z 31.10.2019)
Miejsce zatrzymania może być wyznaczone linią bezwzględnego zatrzymania – taką samą, jak dla znaku STOP. W przypadku braku takiej linii należy zatrzymać się przed znakiem.
§ 89. 1. Znak P-12 „linia bezwzględnego zatrzymania – stop” wskazuje miejsce zatrzymania pojazdu w związku ze znakami pionowymi B-20 lub B-32.
rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych (tekst jednolity z 31.10.2019)
Znak ten stosuje się w celu wskazania obowiązku zatrzymania w celu kontroli celnej lub w innych celach.
3.2.33. Stój – kontrola celna
Znak B-32 „stój – kontrola celna” (rys. 3.2.33.1) stosuje się dla wskazania obowiązku zatrzymania pojazdu w celu kontroli celnej. Znak B-32 po odpowiedniej zmianie napisu może być stosowany dla wskazania obowiązku zatrzymania się w innych celach omówionych w dalszym ciągu niniejszego punktu.
Odmiany znaku B-32 stosuje się w szczególności:
– na przejściach granicznych,
– na przejazdach kolejowych,
– przed wjazdami na prom,
– przed punktami kontroli drogowej.Dla oznaczenia miejsca kontroli celnej znak B-32 umieszcza się w tym miejscu, w którym powinno nastąpić zatrzymanie pojazdu. W sprawie lokalizacji znaku należy zasięgnąć opinii miejscowego organu celnego. Na znaku pod czarną kreską umieszcza się napis w takim brzmieniu i w takim alfabecie, jakie zastosowano na analogicznym znaku ustawionym po przeciwnej stronie granicy, w kraju sąsiadującym w tym miejscu z Polską.
W miejscach, w których odbywa się odprawa celna do krajów skandynawskich, w dolnej części białego tła umieszcza się napis „CUSTOMS”.
Znak B-32a „kontrola graniczna” (rys. 3.2.33.2) stosuje się przed przejściem granicznym, miejscem przekraczania granicy państwowej lub innym miejscem, w którym przeprowadzana jest kontrola graniczna, jeżeli kontrola ta nie odbywa się łącznie z celną i wymaga odrębnego zatrzymania pojazdu. W sprawie lokalizacji znaku należy zasięgnąć opinii właściwego organu Straży Granicznej.
Znaki B-32b „rogatka uszkodzona” (rys. 3.2.33.3) i B-32c „sygnalizacja uszkodzona” (rys. 3.2.33.4) stosuje się odpowiednio w razie uszkodzenia rogatek lub półrogatek albo uszkodzenia sygnalizacji świetlnej na przejeździe kolejowym. W razie umieszczenia znaków B-32b lub B-32c konieczne jest zapewnienie stałej obecności osoby kierującej ruchem na przejeździe kolejowym.
Znak B-32d „wjazd na prom” (rys. 3.2.33.5) stosuje się przed wjazdami na promy przewożące pojazdy.
Znak B-32e „kontrola drogowa” (rys. 3.2.33.6) stosuje się przed punktami kontroli drogowej.
Jeżeli powodem zatrzymania pojazdu są inne przyczyny niż wymienione wyżej, to na znaku B-32 umieszcza się napis podający powód zatrzymania.
W przypadku gdy napisu nie można sformułować krótko, tak aby mieścił się na znaku na białym tle, wówczas napis należy umieścić na tabliczce pod znakiem.
rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (tekst jednolity z 9.09.2019)
Warto zajrzeć jeszcze do konwencji o znakach i sygnałach drogowych. Odpowiednikiem naszego znaku B-32 w konwencji jest znak C,16.
W celu oznajmienia bliskości urzędu celnego, gdzie zatrzymanie się jest obowiązkowe, należy stosować znak C, 16 „Zakaz przejazdu bez zatrzymania się”. Odmiennie od postanowień artykułu 8 konwencji symbol tego znaku zawiera napis „Urząd celny”; pożądane jest umieszczenie tego napisu w dwu językach; Umawiające się Strony, które będą stosowały znaki C, 16, powinny dążyć do zawarcia porozumień regionalnych w celu stosowania tego napisu w tym samym języku na wszystkich umieszczonych przez nie znakach.
Ten sam znak może być również wykorzystany w celu wskazania kierującym innych zakazów przejazdu bez zatrzymania się; w tym przypadku napis „Urząd celny” powinien być zastąpiony innym bardzo zwięzłym napisem wskazującym przyczynę zatrzymania się.
Konwencja o znakach i sygnałach drogowych