Akcja zakończona!
Zgodnie z przepisami, znaki B-20 „stop” stosuje się tylko na przejazdach kolejowo-drogowych kategorii D (czyli tych bez szlabanów i bez rogatek) w przypadku braku dostatecznej widoczności. Gdy przejazd jest wyposażony z sygnalizację lub rogatki (czyli jest to przejazd kategorii A, B lub C) to znak STOP nie powinien być ustawiony przed takim przejazdem. Tyle przepisy, w praktyce znaki STOP często są stawiane przed przejazdami wyposażonymi w sygnalizację lub rogatki…
Powinniśmy skończyć z tą fikcją prawną i albo usunąć wszystkie takie znaki STOP, albo zmienić przepisy. Chciałbym zainteresować tym tematem m.in. Ministerstwo Infrastruktury lub Urząd Transportu Kolejowego. Najpierw potrzebuję zebrać dokładne dane co do skali tego zjawiska, chciałbym stworzyć listę tak oznakowanych przejazdów kolejowych. Dlatego proszę o pomoc i zgłaszanie takich przejazdów kolejowych.
-> Mapa przejazdów kolejowych kategorii A, B i C z ustawionym znakiem STOP.
Krótka instrukcja
- Zrób zdjęcie (lub dwa) przejazdu kolejowego. Alternatywnie nagraj przejazd kolejowy kamerką samochodową i przygotuj kadr z filmiku. Na zdjęciu powinien być widoczny znak STOP oraz rogatki lub sygnalizator (choć najlepiej aby widoczny był cały przejazd).
Można przesłać też zdjęcie przejazdu bez znaku STOP (ale z rogatkami i sygnalizatorem)(obecnie proszę o przesyłanie jedynie zdjęć przejazdów ze znakami STOP). - Proszę o wskazanie dokładnej lokalizacji przejazdu – mam tu na myśli współrzędne geograficzne. Nie potrzebuję informacji o mieście, ulicy bo te dane wyciągnę z współrzędnych. Jeśli zdjęcie zawiera już informację o lokalizacji (zawiera geotagi) można pominąć wskazywanie współrzędnych. Jeśli nie jesteś pewien, czy zdjęcie zawiera informację o lokalizacji, można to sprawdzić tutaj: https://www.pic2map.com. Współrzędne można znaleźć w openstreetmap lub mapach google (klikając prawym przyciskiem myszy na daną lokalizację).
- Proszę o wskazanie daty kiedy zdjęcie zostało wykonane, przynajmniej miesiąc i rok. Jeśli wynika to z nazwy pliku, można pominąć ten etap.
- Wskaż, w jaki sposób oznaczyć autora zdjęcia (np. imię i nazwisko, inicjały, pseudonim). Przy opublikowanym zdjęciu umieszczę informację o autorze (np. fot. Jan Kowalski). W przypadku braku wskazania zdjęcie opublikuję jako anonimowe.
- Proszę o wyrażenie zgody na wykorzystanie i publikację zdjęć.
- Jeśli na zdjęciu będą widoczne twarze, numery rejestracyjne itp. to je zamażę przed publikacją.
Zdjęcia można przesyłać za pomocą formularza Google, formularza poniżej lub przez maila (usunznak (małpa) gmail.com ). W przypadku wysłania zdjęcia na maila proszę o zawarcie formułki: (akcja zakończona)
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i publikację przez „Usuń Znak” zdjęć mojego autorstwa.
Zgoda obejmuje bezpłatne i bezterminowe wykorzystanie nadesłanych zdjęć na wszystkich polach eksploatacji zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 880 z późn. zm.). Zgoda zostaje wyrażona bezterminowo, nieodpłatnie i bez ograniczeń podmiotowych i przedmiotowych. Oświadczam, że fotografie zostały wykonane przeze mnie osobiście, posiadam do nich wszelkie prawa.
Lokalizację przejazdów na liniach kolejowych zarządzanych przez PKP PLK S.A. można znaleźć na tej mapie: http://mapa.plk-sa.pl/. Z góry dziękuję za pomoc 🙂